START
FÖRE
UNDER
EFTER
IntervjuerIntervjuer

Big Mac Index
Big Mac Index

Jämför prisskillnader mellan länder genom.
Se Big Mac Index

YouTube FavoriterYouTube Favoriter
Bäst av Youtube

Youtube får världen att skratta.
Se samlade YouTube favoriter

English PleaseIn English
Exchange student

Visit the international version of Utbytesstudent.se and meet exchange students from all around the world.
Exchange Student World

AnnonsAnnonser

Välkommen till Blue Hotel för en stilren konferens i Lidingö, Stockholm. Blue Hotel är en skandinaviskt designad konferensanläggning på en egen udde vid havet.
Blue Hotel Lidingö

Gott Nytt År 2010

01 Jan - 2010

2010 är ett år som många här på Utbytesstudent.se har längtat efter. Det är i år många av er kommer åka iväg på ert livs äventyr.

Själv åker jag på söndag till Singapore för att spendera ett halvår på National University of Singapore. Jag åker iväg som utbytesstudent fast på universitetsnivå den här gången. Jag tror det kommer bli sjukt kul med många weekendresor till Bali, Thailand, Indonesien eller varför inte Filipinerna. Det finns oändliga möjligheter att resa från Singapore då deras flygplats är Asiens centrum för flygturer.

Självklart kommer jag fortsätta att arbeta med Utbytesstudent.se under 2010. Några funktioner som jag redan nu har planerat in att skapa är:

- Bloggar för VIP skribenter.

- Utveckla medlemskapet på sajten. Det ultimata målet vore att medlemskapet ska medföra möjligheter att dela med sig av bilder, skriva babbel, bli vänner, rösta på vad som är bra o dåligt. Jag vill skapa en massa grejer som gör det roligare för er vara medlem helt enkelt.

- Skapa en världsektion. Jag vill göra reseguider med hjälp av medlemmarna. Tillsammans sitter vi nämligen inne med massor av intressant information om världens länder. Jag vill framförallt skapa mer information om icke-amerikanska länder. Själv ska jag se till att vi har världens bästa guide på svenska om Singapore. Om ni vill hjälpa till och skriva rolig information om ert utbytesland eller stat i USA hör av er till Oscar@utbytesstudent.se.

Det här är några funktioner som ska göra sajten ännu bättre. Jag hoppas ni följer med på resan! :)

Vänliga hälsningar och Gott Nytt År
Oscar

Kommentarer

1 Hanne on Jan 1st, 2010 said:

Gott nytt år! :D Och gott nytt decennium :P

Skriv i spamkoden i fältet nedan innan ni skickar er kommentar.

Latest news Välj din organisation
AFS Interkulturell Utbildning AFS Interkulturell Utbildning
AFS Interkulturell Utbildning
YFU YFU
YFU
Explorius Explorius
Explorius
STS High School STS High School
STS High School
EF High School Year EF High School Year
EF High School Year
Universal Players Universal Players
Universal Players
Latest newsSenaste 5 nyheterna
BlogsGurubloggar 2010
Jenny Jenny
Erik Erik
Anneli Anneli
Maja Maja
CommentsSenaste kommentarer
jonas - 02 May
bra innehåll har fått med mycket till en presentation!!
Läs mer #Alaska

Philip - 24 Apr
Madde, alla åker inte till USA så frågan är fortfarande legitim. Man får egentligen inte dricka enligt någon orginisation tror jag, men sen ser kulturerna väldigt olika ut i olika länder. De sydamerikanska ländera är inte alls lika hårda med drickandet som USA tex som jag har förstått det från vänner jag pratat med. Själv var jag i Brasilien där min värdfamilj t.om bjöd på öl.
Läs mer #Åka hem tidigare

daniel - 23 Apr
hur mycket betalade du?
Läs mer #Intervju med Malin

Madde - 20 Apr
Sonja, aldersgransen ar 21 for att dricka alkohol i USA, sa det gor ingen skillnad om du ar 18 eller inte
Läs mer #Åka hem tidigare

CommentsFacebook Fan-Club
Google AdsRelevant reklam